Hangi beşiği almalıyım? Beşik tavsiyeleri

BURAYA TIKLAYARAK BEŞİK ÇEŞİTLERİNİ İNCELEYEBİLİR VE SATIN ALABİLİRSİNİZ!

Annelik ve babalık heyecanı paha biçilemez. Anne ve baba olacağını öğrenen heyecanlı çiftleri, alışveriş stresi sarar. Bu stresin başında da “beşik” alışverişi vardır. Peki anne babalar, bebekleri için nasıl bir beşiği tercih etmeliler.

Harika Bebe, siz anne baba adayları için beşiklerin genel özelliklerini hazırladı. Fikir vermesi açısından oldukça önemli olan bu yazıda bir çok önemli hususun altı çiziliyor.

Öncelikle ihtiyacınız olan beşiği kafanızda belirlemeniz lazım. Bunun için de birkaç önemli ayrıntı var.

PARK BEŞİK:

Park beşikler kolay açılabilir ve kolay toplanabilir. Ancak en önemli handikapı, bir aparat sayesinde salıncak mantığı ile değil, ayakları üstünde eski usulle sallanmasıdır. Bu sallanma biçimi hem çok ses çıkartacak hem de beşiğin ileri geri savrulmasına neden olacaktır. Sallanmanın konforlu olmaması, hem odada uyuyan tüm bireyleri sesi ile rahatsız edecek hem de bebeğin uyumasını zorlaştıracaktır. Ancak sık seyahat eden bir aileyseniz ve bebeğiniz sallanmayı sevecekse park beşik tercihiniz olmalıdır. Park beşiği, ikinci bir beşik olarak seyahatler için de tercih edebilirsiniz.

BÜYÜYEN BEŞİK:

Büyüyen beşik günümüzde en çok tercih edilen beşikler arasındadır. Beşiğin sallanan kısmının neredeyse 5 yaşa kadar kullanılabilmesi, büyüyen çocuğun büyüyen beşiği daha sonra da yatak olarak kullanabilmesi ve çekmeceler kısmını komodin olarak değerlendirebilmesi büyük avantaj. Bir taşla bir çok kuşun vurulabildiği bu tercih, diğer beşik türlerine göre daha pahalı olsa da uzun süreli kullanımı sayesinde uzun vadede aileleri kara bile geçiriyor diyebiliriz. Ayrıca beşiğin sallanan kısmının aparatlar sayesinde salıncak mantığı ile rahatça ve sessizce, savrulmadan sallanması dikkat çeken artı özelliklerden…

SEPET BEŞİK:

Sepet beşikler en fazla 2 yaşa kadar kullanılabiliyor. Genellikle ağaçtan imal edildiği için sağlamlık açısından diğer tüm beşiklerden daha sağlam olarak biliniyor. Ancak kısa süreli kullanımı sebebiyle tercih sırasında büyüyen beşikten sonra geliyor.

KLASİK BEŞİKLER:

Genellikle 60X120 ölçülerinde olan bu beşikler hem ekonomik hem de kullanışlıdır. Yaklaşık 5 yaşa kadar kullanılabilen bu beşikler, çok yer kaplamaz ve büyüyen beşikler ve sepet beşikler gibi mekanizma sayesinde sessizce ve rahat sallanır.

HAMAK:

Hamaklar, en fazla 10/12 aya kadar kadar kullanılabiliyor. Çünkü hareketlenen bebeğin hamaktan düşme riski bulunuyor. Fakat bebeklerin ilk aylarda hamak sayesinde uyuması daha kolay oluyor. Ayrıca uzmanlar, hamakta sallanan bebeğin gaz sancılarının da azaldığını belirtiyor. Hamaklar, portatif olmaları sebebiyle park beşikler gibi seyahatlerde de kullanılabiliyor.