Bebeklerin uyku saatleri ve düzeni

Bebeğiniz için güzel ve kullanışlı bir bebek beşiği aldınız. Peki onun en sağlıklı uyku programını nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

Bebeğiniz için uyku, çok önemlidir. Çünkü bebekler, günlerinin büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler ve bu sürenin konforu da çok önemlidir.

Uyku, çocuğunuzun sağlığı ve refahı için çok önemlidir. Aslında, iyi uyku alışkanlıkları doğuştan başlar.

Yeterli uyku almayan çocuklar, gün içinde sorun yaşayabilir. Çok dikkatli ve ilgili olmalısınız!

Çocuğumun ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Her çocuk farklıdır. Bazıları çok uyur ve bazıları da çok daha az. Bu çizelge, gece uykusu ve gündüz uykularından oluşan 24 saatlik bir periyotta ihtiyaç duyulan çocukların uyku miktarına yönelik genel bir rehberdir.

Bebekler (4 ila 12 aylık) 12-16 saat

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1 ila 2 yaş) 11-14 saat

Çocuklar (3-5 yaş arası) 10-13 saat

Çocuklar (6-12 yaş) 9-12 saat

Gençler (13-18 yaş) 8-10 saat

Bebekler (4 aya kadar)

Yenidoğanlar günde 18 saat uyuyabilirler. Bebeklerin gece boyunca beslenmek için uyanmaları normal ve sağlıklıdır. Bebeğiniz büyüdükçe, gün boyunca daha uzun süre uyanık kalacak ve geceleri daha uzun uyuyacaktır.

Bebekler, tıpkı yetişkinler gibi, uyuma zamanı geldiğinde öğrenecekleri doğru ipuçlarına ihtiyaç duyarlar. Örneğin, bebeğinizi her zaman aynı yere koyduğunuzda, oranın uyuduğu yer olduğunu öğrenir. Bu hemen işe yaramayabilir ama zamanla bebeğiniz anlamaya başlayacak.

3 ay sonra, bebeğinizin uyku alışkanlıkları daha öngörülebilir hale gelir ve daha düzenli bir uyku programı bekleyebilirsiniz. Bebeğinizin ipuçlarına güvenin. Mesela o, yorgun olduğunda bunu size bir şekilde bildirir. Bir uyku günlüğü, normal uyku düzenini tanımanıza yardımcı olabilir. Rutin bir uyku iyi bir fikirdir. Uyku vakti gelmeden önce karanlık bir odada sessiz bir kucaklaşma ve kısa bir hikaye, uyumayı kolaylaştırabilir.

Bebeğiniz için sağlıklı uyku alışkanlıkları:

Aşırı hareketli bir bebeğin uyumaya daha fazla ihtiyacı vardır. Uyuklama aslında bir bebeğin gece daha iyi uyumasına yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinizi gün içinde uyanık tutmanız, bebeğinizin gece daha uzun süre uyumaya yardımcı olmaz.

Yastıkları ve oyuncak gibi yumuşak eşyaları beşikten çıkarın.

Bebeğinizi kucaklayıp sallamak da iyi bir yöntemdir.

Bir emzik bebeğinizi rahatlatabilir ve bebeğinizin uyku moduna geçmesine yardımcı olabilir. 

Gece beslemeleri ve bebek bezi değişiklikleri sırasında ışıktan kaçının. 

Bebekler (4 ila 12 ay)

Bu yaşta, bebekler günde ortalama 14 saat uyur ancak bebeğiniz için daha az veya daha çok da uyuyabilir. 4 aya kadar, bebeklerin çoğunun günde üç şekerlemeye ihtiyacı vardır: Sabah, öğleden sonra ve akşam erken saatlerde.

6 ila 12 ay arasında, bebeğiniz sabah ve öğleden sonra günde 3 ila iki gün daha uzun uyumaya başlayacaktır. Her bebeğin uyuklama ihtiyaçları farklıdır. Bazıları bir seferde 20 dakika kadar kestirirken, diğerleri 3 veya daha fazla saat boyunca uyur.

Bebeğiniz için sağlıklı uyku alışkanlıkları:

Mümkün olduğunca düzenli bir uyku programı düzenleyin.

Tutarlı bir yatma rutini önemlidir. Birçok ebeveyn “3 Bs” kullanmak ister: Banyo, kitap, yatak.

Bebeğinizi bir şişeyle yatağa atmayın. Bu diş çürümesine yol açabilir.

Yaklaşık altı ayda, bebeğiniz gece uyanır ve ağlarsa onu beşikten çıkarın. Alnını okşayarak veya orada olduğunuzu bildirmek için yumuşakça konuşarak onu rahatlatabilirsiniz. Bu, bebeğinizin kendi kendine yatıştırmayı öğrenmesine yardımcı olur, kendi başına uykuya dalmaya yönelik önemli adımlar.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1 ila 2 yıl)

Çoğu bebek, 24 saatlik bir sürede 11 ila 14 saat arasında uyumaktadır.

Yürümeye başlayan çocuğunuz için sağlıklı uyku alışkanlıkları:

Çocuğunuzun aşina olduğu bir uyku programı olması önemlidir. İlk yıl boyunca kurduğunuz rutin, çocuğunuz için daha da önemlidir.

Gün içinde çok geç olan boşluklardan kaçının, çünkü bu yaşta, gece uykusunu etkileyebilirler.

Hikayeler ve sessiz aktivitelerle çocuğunuzun yatmadan yaklaşık yarım saat önce uyumasına  yardım edin.

Çocuğunuz protesto ederse nazik ama kararlı olun.

Yatak odasında sessiz olun. Rahat bir uyku için iyi ışıkları kapatın.

Yumuşak, yatıştırıcı müzik iyi olabilir.

Güvenlik öğeleri (battaniye veya doldurulmuş bir hayvan gibi) bu çağda genellikle önemlidir.

Çocuklar (3 ila 5 yıl)

Okul öncesi çocuklar genellikle günde yaklaşık 10 ila 13 saat uyur. Çocuğunuz 3 yaşına yaklaştıkça, muhtemelen günde bir kestirmeye başlayacaktır, ancak çoğu günün bir noktasında hala ikinci bir şekerleme yapacaktır. Bazı günlerde kestirmesi gerekebilir, ancak diğer günlerde olmayabilir. Bazı çocuklar bu dönemde gündüz uykusundan tamamen vazgeçerler. Çocuğunuzun okuma ve rahatlama yapması için bu süreyi (genellikle öğle yemeğinden sonra) kullanabilirsiniz.

Bu yaşta, çocukların bazı uyku problemleri yaşaması ve yatmaya direnmesi yaygındır. Geceleri gece korkuları veya kabuslardan da uyanabilirler.